Previous years' results

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

2013 Results

November 28, 2013 - BBrowning Park

November 21, 2013 - Ross Street

November 14, 2013 - Erskine Street

November 7, 2013 - Netball courts

October 13, 2013 - Moonbi Hill TSR (RouteGadget ~ Splits)

September 6, 2013 - Pine Forest (night event)

August 11, 2013 - Newholme east (RouteGadget)

July 21, 2013 - Banalasta (RouteGadget ~ Splits)

June 29, 2013 - Coffs Harbour, Orienteering Without Limits (Splits)

June 23, 2013 - Saw Mill Creek (RouteGadget ~ Splits)

May 26, 2013 - Avondale Forest (RouteGadget ~ Splits)

May 5, 2013 - Mount Brown (RouteGadget)

April 14, 2013 - Dumaresq Dam (RouteGadget)

March 10, 2013 - Blue Hole

Scatter course (5 controls)

Pauline Smith
18:21

Kieran Smith
20:52

Disa & Michael Smart, Georgia
27:23

Lindsay Symons
34:30

James Symons
36:20

Zoe Barker-Smith
37:56

Scatter course (10 controls)

Maurice Anker
31:13

Alec Watt
34:45

Sue Gregory
42:03

Torsten Strokirch
43:36

Sandy Watson
43:47

Karin von Strokirch
58:54

Erica Smith
66:01

Sam Watson, Luke Shirlaw
71:11

Scatter course (15 controls)

Peter May
44:52

Scatter course (20 controls)

Steve Tremont
54:52


Brent Gregory (19 controls)
86:33

Pivot course

Alinta Merrotsy
53:44

David Symons
DNF

Short course (10 controls)

Kieran Smith
18:11

Sue Gregory
29:50

Pauline Smith
31:06

Sandy Watson
44:13

Torsten, Disa, Jorgen
58:20

Zoe Barker-Smith
65:19

Erica Smith
65:19


Margot Bosworth (8 controls)
22:57

Medium course (15 controls)

Alinta Merrotsy
37:17

Michael Smart
37:24

Peter May
38:02

Maurice Anker
39:12

Felicity Barker-Smith
38:49

Felix Burkhard
41:32

Brent Gregory
55:12

Sam Watson, Will Robinson, Luke Shirlaw
70:25

Long course (20 controls)

Don Barker
54:52

Judging by the number of entries for this weeks Twilight-O, Orienteering is alive and well in Armidale!

Apologies for the shortage of maps and (to those who arrived on time) for my lateness I had forgotten how slow my printer was! Anyway, it meant there was practically a mass start for the Moderate course, with an atmosphere like a Sprint-O event.

Although the cunning old foxes Don and David were quickest on the Moderate course, some of the Juniors, such as Lindsay & James Symons, Torsten von Strokirch, Sam Watson and the Lesurf boys produced very impressive times (James was quickest on the Easy course). Just as impressive were some of the scratches from the blackberries!

Only 3 people took on the Wiggly Line, with Erics experience easily meeting the challenge, but Garry commented that it was a good exercise, and made him concentrate much harder on his navigation than he usually does!

Thanks to Eric & Garry for assistance with collecting controls everything was tidied up before sunset.

Alec

Easy course

James Symons
16:48

Pauline Smith
18:35

Torsten Strokirch
24:18

Erica Smith
34:35

Zoe Barker-Smith
40:34

Moderate course

Don Barker
14:36

David Symons
15:14

Lindsay Symons
16:37

Michael Smart & Miki Wilson
16:40

Peter May
16:46

Kieran Smith
16:54

Alinta Merrotsy
17:22

Felix Burkhard
17:52

Felicity Barker-Smith
20:35

Brent Gregory
21:30

Sue Gregory
25:27

Jane Watt
26:15

Sam Watson
31:06

Sandy Watson
33:46

Le Surf boys
38:16

Fiona Le Surf
38:24

Wiggly line

Time
Controls

Eric Baker
24:47
8

Graeme Cooper
54:21
7

Garry Slocombe
41:51
6

Short course (6 controls)

Pauline Smith
38:56

Kieran Smith
39:15

Tony, Rhonda, Beth Wilson
44:02

Ben and Meg Lawry
70:09

Zoe Barker-Smith
82:52

Medium course (10 controls)

Byron Smith
20:18

Alinta Merrotsy, India Winiger
21:48

Felicity Barker-Smith
23:20

Maurice Anker
28:55

Garry Slocombe
37:09

Alex Eberli
48:48

Jane Watt
50:40

Erica Smith
52:46

Long course (15 controls)

Don Barker
42:13

Steve Tremont
45:15

Alec Watt
47:27

Peter May
53:08

Felix Burkhard
55:48

Michael Smart, Torsten Strokirch
96:50